Uncategorized

Stropy kanałowe

Lipiec 8, 2016 at 6:21 am By

skyline-1108560_1280

Strop jest bardzo ważnym elementem każdego budynku wielokondygnacyjnego. Musi mieć odpowiednie parametry, ale także być przydatny i łatwy w montażu. Interesującym rozwiązaniem, które spełnia wspomniane wymagania, jest strop kanałowy. Cieszy się znaczną popularnością, ponieważ posiada kilka zalet.

Płyty stropowe, o których mowa we wstępie, są wytwarzane z żelbetonu klasy minimum C20/25. Parametr ten jest dostosowywany do projektowanej rozpiętości stropu, a także przewidzianych obciążeń. Co jest dla nich charakterystyczne, to puste kanały biegnące wzdłuż prefabrykatu. Mają okrągły kształt i z zewnątrz są niewidoczne. Dzięki nim płyta nie tylko jest lżejsza, niemniej jednak też pozwala na sprawniejsze rozprowadzenie okablowania oraz stanowi dobrą izolacje akustyczną. Przy tym powierzchnia stropu kanałowego jest bardzo gładka, przez co prace wykcrane-1028564_1280ończeniowe przebiegają znacznie sprawniej. Przy tym daje on sposobność zmiany układu ścian działowych, które mają zostać postawione na stropie. Kolejna wielką zaletą omawianych płyt jest fakt, iż w relatywnie krótkim czasie po ich ułożeniu, można je obciążać. Nie stwarza to zbędnych opóźnień i zastojów w procesach budowy.

Płyty kanałowe w większości sytuacji posiadają 22-26 cm grubości, a ich maksymalna rozpiętość nie powinna przekraczać 7,2 m. Na rynku dostępne są płyty w różnych, niemniej jednak nie całkiem dowolnych rozmiarach. Ich długość zmienia się co 10 cm, jednak szerokość oscyluje między 90 a 160 cm. Ani architekt w trakcie wytwarzania konstrukcji ani ekipa budowlana, nie mogą zapominać o dodatkowym zbrojeniu, jakie jest wymagane przy tego typu stropach. Umieszcza się je między płytami. Niezbędne są tu też wińce, mające za zadanie scalić całą konstrukcję.

Montaż niniejszych stropów niestety nie trzeba do najłatwiejszych. Konieczna jest tu poradę ciężkich maszyn, a mianowicie – żurawia wieżowego bądź dźwigu kołowego. Nie można się bez nich obejść w sytuacji montażu właściwie wszystkich stropów, za wyjątkiem stropu Smart. Jest on na tyle lekki, że w zupełności wystraczający będzie dźwig HDS. Prócz tego można się przy nim obejść bez podpór montażowych. Płyty prefabrykowane układa się bezpośrednio na ścianach. Nie mogą być natomiast oparte o nią mniej niż na głębokość 8 cm. Warto podkreślić, że proces ten odbywa się na sucho. Dopiero, gdy cały strop jest już prawie gotowy, przestrzenie między płytami zalewa się mieszanką betonu z dodatkami podnoszącymi wytrzymałość oraz dodatkowo zagęszcza buławą wypełniającą. Na końcu betonuje się wspomniany przedtem wieniec w kształtach prefabrykowanych typu L bądź U, gdzie umieszcza się zbrojenia. Wówczasstrop jest w pełni ukończony.

Comments are closed.